Aurora borealis

Glavni razlog da se Island poseti bas u februaru je polarna svetlost. Kako nastaje ovaj spektakularni fenomen?

Solarni vetar (naelektrisane čestice koji Sunce ispusta iz svoje korone i koje uspevaju da pobegne gravitaciji Sunca) stize do Zemlje ali ga magnetno polje zadrzava izvan Zemljine atomsfere. Ove čestice ostaju zarobljene u magnetnom polju. Kada je aktivnost Sunca pojacana, vise jonizovanih čestica stize do Zemlje. Pošto se severni i juzni magnetni pol skoro poklapaju sa Severnim i Juznim Zemljinim polom, na tim mestima se dešava čarolija. Jonizovane čestice sa Sunca dolaze u dodir sa Zemljinom atomsferom i zbog svog naelektrisanja burno reaguju. Boja aurore zavisi od toga koji gas reaguje sa elektronima i na kom energetskom nivou pa u zavisnosti od toga dolazi do pojave zelenkastozutog, crvenog ili plavičastog treperenja neba.

aurora_black_beach
Black beach, Iceland

Polarna svetlost se javlja na severnoj polulopti (aurora borealis) i na južnoj  polulopti (aurora australis). Predstavlja prirodni fenomen i nije sigurno da li će se pojaviti ili ne. U potrazi za aurorom borealis mozda mogu da pomognu sledeći linkovi:

  • en.vedur.is (daje prognozu oblačnosti iznad Islanda)
  • www.aurora-service.eu (koristi podatke o solarnom vetru sakupljene sa Nasa’s ACE spacecraft i podatke o magnetnom polju Zemlje i na osnovu njih daje prognozu u kom će se intezitetu polarna svetlost pojaviti na Sevetnoj polulopti)

One thought on “Aurora borealis

  1. Hvala! January 14, 2016 / 4:54 pm

    Hvala za ovo, prilčno je korisno!

    Like

Leave a comment